Дві цариці

Як жили колись царі та цариці? Що ми можемо про це дізнатись? Тож звертаючись до різноманітних джерел можемо приблизно відтворити картину, що зображає життя за часів Мідо-Персії. Ця світова держава володіла численними провінціями, що постачали найрізноманітніші матеріали та вироби, тому її багатство та розкіш вражають уяву навіть у наш час, про що красномовно свідчать руїни Парси, або Персеполя.  Офіційних столиць було аж чотири - Екбатана, Пасаргади, Парса, Сузи. Чи ви уявляєте собі, які бенкети влаштовувались при дворі перського царя? Один з таких бенкетів описує Біблія: "За тих днів, коли цар Ахашверош засів на троні свого царства, на замку Сузи.
   Третього року свого царювання справив він гостину для всіх своїх князів та для своїх слуг війська перського та мідійського, старших та правителів округ, показуючи багатство слави царства свого й пишну славу своєї величности довгі дні, сто й вісімдесят день." 

Рельєф з Ахеменідського палацу в Сузах. Майоліка. 5 ст до н.е. Лувр. Париж.
    А по скінченні цих днів справив цар для всього народу, що знаходився в замку Сузи, від великого й аж до малого, гостину на сім день на садковому подвір'ї царського палацу.
Біла, зелена та блакитна тканина, тримана віссоновими та пурпуровими шнурами, висіла на срібних стовпцях та мармурових колонах. Золоті та срібні ложа стояли на підлозі з плиток з зеленого, білого, жовтого й чорного мармуру.
     А напої подавали в золотому посуді, в посуді все різному, і царського вина було вельми щедро, за великою спроможністю царя.  А пиття було за встановленим порядком, ніхто не примушував, бо цар так установив усім значним свого дому, щоб чинили за вподобою кожного." (Естер 1: 1-9).

     Також цариця Вашті справила гостину для жінок в царському домі царя Ахашвероша.
Капітель Ападани з палацу Дарія I. Сузи,
 реконструкція близько 510 г. до н.е.
   Цар вирішив покликати свою вродливу царицю Вашті, котра святкувала окремо з жінками. Проте Вашті відмовилась прийти. Принижений і розлючений, цар запитав своїх радників, як покарати непокірну царицю. Яким було рішення? Вашті втратила своє високе становище. Слуги Ахашвероша почали шукати у краї вродливих незайманих дівчат, з-поміж яких він мав обрати нову царицю. (Естер 1:1—2:4).
Капітель колони ападани
 у Сузах
       З-поміж усіх вродливих дівчат імперії вибирають ту, яка займе місце цариці. "І сталося, коли був оголошений царський наказ та закон його, і коли збирали багато дівчат до замку Сузи під руку Геґая, то взята була й Естер до царського дому під руку Геґая, сторожа жінок."(Естер 2:8)
Усі ці дівчата мали пройти повний курс процедур, які зробили б їх ще гарнішими. Упродовж цілого року їх масажували, використовуючи пахучі олії (Естер 2:8, 12).
         Коли для Естер настав час з’явитись перед царем, їй дозволили попросити будь-які речі, якими вона, можливо, могла ще більше прикрасити себе. Але дівчина скромно попросила лише те, що порадив їй Геґай (Естер 2:15). Вона, мабуть, зрозуміла, що серце царя не зворушиш лише вродою, адже при дворі було чимало красунь. А от скромність і смирення могли привабити царя. Естер не помилялася.
 
Ось що говориться у біблійній розповіді: «Цар покохав Естер понад усіх жінок, і вона мала прихильність та ласку перед його обличчям понад усіх дівчат,— і він поклав царську корону на її голову, і зробив її царицею замість Вашті» (Естер 2:17). Цій скромній єврейській дівчині, напевно, було нелегко пристосуватись до таких змін у житті. Вона стала новою царицею, дружиною наймогутнішого правителя тогочасного світу!
         Естер була дуже гарною, але це не заважало їй залишатися скромною та покірною (Естер 2:13, 15). Одружившись, Естер виявляла глибоку повагу до свого чоловіка, царя Ахашвероша, на відміну від його колишньої дружини Вашті (Естер 1:10—12; 2:16, 17).
           Та найважливішою окрасою Естер стало те, що вона мужньо заступилася за свій народ. Перемагаючи страх та ризикуючи власним життям, ця прекрасна жінка звернулася до царя, щоб він скасував жорстокий указ про знищення євреїв. (Естер 9: 24, 25). Захопливу розповідь про ці події можна знайти у "Вартовій башті"  за 1 жовтня 2011 р. та  1 січня 2012 р.

Немає коментарів: